Kdo a co je to ten ChytrySamouk

Aktualizováno: 12. 4. 2021Ahoj, Hello, Salut, Hola, Ciao, Привет, Hola


Vítám Vás tady všechny u zrodu projektu ChytrySamouk.

Kdo nebo co to ten ChytrySamouk má vlastně být?

Je to člověk, který by se rád naučil cizí jazyk, anebo by se v cizím jazyce chtěl nadále zdokonalovat, ale z časových, finančních anebo jiných osobních důvodů nemůže a nebo má pocit, že mu to nejde a že na jazyky nemá "buňky". Jednoho dne si ten člověk, ale uvědomí, že pokud se chce jazyk opravdu naučit, není k tomu potřeba žádné dokonalé načasování ani nadprůměrné IQ.

Studiu se totiž můžete věnovat klidně jen několik minut denně a Vaše pokroky budou mnohem znatelnější a větší než když budete studiu cizího jazyka obětovávat nárazově hodinu nebo dvě... jednou či dvakrát za týden. A když si tohle ten náš ChytrýSamouk uvědomí, zjistí i spousty dalších věcí. Třeba, že tradiční metody vyučované na školách jsou zřídka kdy efektivní.

Důvodem proč se lidé chtějí naučit cizí jazyk, je z 99% fakt, že tím jazykem chtějí mluvit, chtějí se umět domluvit. A tak se zapíší na kurz, případně si zaplatí soukromé lekce a tím to začne – nekonečné vyplňování gramatických cvičení, učení se dlouhých a mnohdy i nesmyslných slovíček zpaměti, vyplňování poslechů, které jsou mnohdy velice daleko od reality... Lidé v nich mluví přehnaně spisovně, pomalu a mnohem srozumitelněji než jak s vámi budou mluvit rodilí mluvčí onoho jazyka.A tak po několika lekcích, mnohdy i po několika měsících zjistíte, že znáte spousty slovíček, gramatických pouček a názvů pro gramatické jevy, ale nejste schopni mluvit, nejste schopni se plynule vyjadřovat bez toho aniž byste přemýšleli asi takto:

„Mmm...takže když jsem teď řekl/a if, tak pak tam nesmím říct will. Anebo jo, může tam to will být? Jak je to pravidlo pro kondicionál? A jaký to je vlastně kondicionál, první nebo druhý? Není to ten třetí?“

A než si v hlavě vybavíte všechny ty gramatická pravidla a poučky, tak se dost často stane, že zapomenete, co jste vlastně chtěli říct. Případně bude Váš projev přerušovaný, zdlouhavý a pro jiného člověka tím pádem mnohem méně srozumitelný. Tak si postupně z mluvení vytvoříte blok a komplexy. Vaše motivace bude postupně upadat. Zkoušíte to s tím učením ještě chvíli a pak to vzdáte, protože máte pocit, že učení se jazyků zkrátka není pro Vás, jste na to moc staří, časově vytížení, máte špatnou paměť a těch důvodů proč to nejde právě Vám, je spousty…
A já bych Vám tady společně s ChytrýmSamoukem ráda dokázala opak. Že to jde, naučit se jazyk v jakémkoli věku, že na to abyste se naučili jazyk nepotřebujete mít hodiny volného času denně, že stačí opravdu pár minut, na to abyste pomalu ale jistě mířili k Vašemu cíli – mluvit plynule cizím jazykem. Zároveň Vám chci ukázat, že učení se cizího jazyka by měla být především zábava, že není nutné trávit s učením hodiny denně/týdně. Dokonce není nutné za výuku jazyků utratit majlant, tedy pokud víte, kde a co máte hledat. Pokud to nevíte, postupem času se skrz tento projekt spoustu dozvíte.

ChytrýmSamoukem se totiž můžete stát i Vy!
95 zobrazení0 komentářů