120850982_3896153350400082_6746108001752

Co o sobě jako lektorce říkám já a co mně říkají moji studenti...

Jsem obyčejná holka, s neobyčejnými sny. Holka s obrovskou závislostí na učení se cizích jazyků a poznávání kultur obecně. Na střední škole jsem studovala rok ve Francii, později jsem žila a pracovala o něco déle ve Španělsku.

Mluvím plynule anglicky, francouzsky, španělsky. Dále se učím italsky, trochu rusky a velmi málo, spíše pro radost, katalánsky. 

Prakticky od svých 15ti let pomáhám s různou intenzitou lidem učit se cizí jazyky (jsem ročník 95). Nejsem držitelkou žádného jazykového certifikátu, jelikož v ně nevěřím a ke své práci jsem je nikdy nepotřebovala. Mnohdy totiž tyto testy nevypovídají nic o reálné jazykové úrovni člověka, než o jeho brilantní znalosti gramatiky a skvělému „umu“ vyplňovat a doplňovat různá cvičení. Jakmile je pak takový člověk vystaven komunikaci s rodilým mluvčím, mnohdy jeho úroveň zdaleka neodpovídá tomu, čemu by odpovídat měla. Proto tyto univerzální testy příliš nezastávám.

Mám zkušenosti s výukou všech věkových kategorií, ale i s výukou jednotlivců, menších skupinových kurzů, firemní výukou, přípravou na pohovory a maturity. Mám zkušenosti jak s vedením lekcí online i offline, tak s vedením jazykových kurzů a s výukou v jazykové škole.


Na jednu zkušenost se studentkou vzpomínám dodnes, paní byla ve velmi náročné životní a zdravotní situaci, prodělala syndrom vyhoření a její rekonvalescence byla opravdu pomalá. Trvalo jí než si byla schopna vybavit česká slova, dělalo jí problém vyjádřit se rodným jazykem, přesto na lekce docházela vždy plná energie a optimismu, a ačkoli byly pokroky malé, postupně se zlepšovala a dle jejích vlastních slov, jí učení angličtiny zlepšilo život. Nenaučila se sice nikdy dokonale anglicky, ale naučila se komunikovat a především naučila svůj mozek opět fungovat v rodném jazyce.


Učení se cizích jazyků opravdu dokáže měnit životy k lepšímu a proto stojí za to s učením začít, ať jste v jakémkoli věku, v jakékoli životní situaci... cizí jazyky jsou opravdu pro každého. Stačí se odhodlat, začít, nepolevit a věřit, že to půjde. Nebát se překážek. A já miluji ten pocit, když vím, že lidem k této změně k lepšímu pomáhám. Tolik k mé roli lektorky.

Role matky mi pomohla v mnohém změnit můj pohled na učení se jazyků, snažím se studenty naučit učit se jazyky přirozenou cestou, tak jako jsme se všichni učili náš mateřský jazyk. Mnoho okoukávám od svých dětí, spoustu další inspirace čerpám od mnohých uznávaných lingvistů a jazykových nadšenců z různých koutů světa. Jmenovitě například Stephen Krashen, Steve Kaufmann, Alberto Arrighini, Luca Lampariello, Lýdia Machová, Olly Richards, Richard Simcott, Elisa Polese a Lindie Botes.

Skrze tyto nabité zkušenosti z pozice lektora i matky a zároveň zohledněním toho, že sama se stavím do pozice studenta jazyků velice často, jsem došla k názoru, že je na čase aby si lidé uvědomili, že učit se cizí jazyk nemusí nutně znamenat pravidelné docházení na lekce s lektorem.


Tímto nechci zatracovat práci lektorů, to rozhodně ne!

Jsem však zastáncem názoru, že jazyk se nejlépe naučí každý sám podle svého v kombinaci s, ať už příležitostným či pravidelným, docházením na lekce. Lekce však musejí být studentovi ušité přímo na míru, jinak student mrhá svým časem i penězi. Bohužel realita průběhu lekcí je mnohdy dost jiná a příliš pasivní. Což byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem založila projekt ChytrySamouk, skrze který chci pomáhat lidem učit se jazyky snadněji, efektivněji, zábavněji, levněji a hlavně po svém. 

 
BW studenti dělají práci

Reference na mě jako lektora AJ, FJ, ŠJ:

 

"Martina je asi nejlepší lektorkou, jakou jsem za 30 let, co se učím s různou intenzitou jazyky, poznal. Je empatická a vnímá rozdílné osobnosti studentů – ví jak koho motivovat, nesoudí, pomáhá, je fér. Je člověkem, se kterým chcete trávit čas. Hodiny s ní byly zábavou. Dlouho jsem nezažil, že bych se těšil na „výuku“. Na druhou stranu to ale nebylo o malých nárocích. Člověk musel pracovat a připravovat se. Pak byl postup opravdu rychlý. Z mého pohledu se nám dostalo profesionálního přístupu a lekce strávené s Martinou vnímám jako dobře investovaný čas i peníze do mého rozvoje v oblasti jazyků."

Pavel Rybár

Marťa je jedním slovem výborná lektorka. Po několikáté návštěvě Španělska, které jsem si zamiloval, jsem se chtěl začít učit tento jazyk. Nabídka lektorů nebyla moc velká a následné časové možnosti ji ještě vyselektovaly, ale měl jsem to štěstí, že jsem narazil na Marťu. Před samotným studiem španělštiny jsme se domlouvali na pomyslném cíli, kterého bych rád dosáhl. Již první hodina byla skvělá. Individuální přístup, zábavná forma výuky, apel na výslovnost, pravidelné opakování a postupné navazování nových slovíček, atd. Její příprava na každou další hodinu byla skvělá. Veškeré podklady byly srozumitelné, zábavné a praktické. Musím také ocenit, že se nedrží striktně nudného postupu, kterým učí každý druhý lektor. Nejsem z těch, který by se rád mezi prvními slovíčky učil, jak se řekne semafor atd.  Rozhodně musím ale ocenit a vyzdvihnout, že když jsem se zmínil, že za pár týdnů odlétám kam jinam než do Španělska, sama mi navrhla, že mě naučí několik praktických frází na cesty. Je super, když víte, že někdo učí rád, protože pak i Vy se rádi učíte. Muchas gracias. Štěpán

Štěpán Maceček

Mé zkušenosti z výuky angličtiny s lektorkou Martinou. Setkal jsem se s Martinou poprvé v dubnu 2016 kdy jsem se ve zralém věku rozhodnul, že se pokusím naučit alespoň trošku základy angličtiny , protože v té době jsem celkem často cestoval a nechtěl jsem si připadat méněcenný. Zprvu jsem měl velkou trému, díky velkému věkovému rozdílu, ale mohu říci, že po pár hodinách tohle ze mě úplně spadlo. Obdivoval jsem trpělivost s kterou lektorka musela poslouchat mé výplody, ale brala to zcela profesionálně. Měl jsem hodiny i dvakrát týdně po 1,5h ale to bylo opravdu náročné. Hodinu a půl vnímat to pro měl bylo náročné, ale to byla moje volba . Hodně času jsem strávil i nad úkoly ale mohu říci, že ty opravdu byly k něčemu. Zhruba po 3 měsících se mi podařilo zakončit zkouškou na úroveň A1,což jsem považoval za úspěch, když jsem začal z úplné nuly. Martina byla na hodiny vždy perfektně připravená a protože studium nebyla zrovna laciná záležitost, tak jsem byl moc rád. V případě náhradních lektorek bylo viditelné jak výuka probíhá tak aby proběhla bez cíle. Následně naše spolupráce byla i díky Martiným zdravotním problémům ukončena a věřím, že se znovu obnoví. 

(Dodatek od Martiny - V té době jsem pracovala jako lektorka v jazykové škole, proto zmíňka o změně lektorů)

Jiří Vaňourek

"Martinu moc doporučuji. Za rok doučování s ní jsem dohnala vše, co za 4 roky na gymnáziu ne. Umí několik jazyků. Je pracovitá, trpělivá, vše vždy vysvětlila a se vším pomohla. Než jsem začala chodit k Martině, bála jsem se, že z angličtiny ani neodmaturuji, ale výborně mě připravila. Nebála jsem se potom mluvit a doučila se víc než jsem k maturitě potřebovala. Mám rozhodně v plánu absolvovat i kurz. Za mě 10/10."

Michaela Sedláková

U Martiny jsem absolvoval tříměsíční kurz španělského jazyka. Se španělštinou jsem začínal od nuly, ale díky nadšení, perfektní znalosti jazyka a empatii, kterou Martina disponuje, jsem se na kurzu i během pouhých tří měsíců posunul ve španělštině o obrovský krok vpřed. Tímto bych jí rád poděkoval a zároveň vřele doporučil všem, kteří chtějí začít nebo se zlepšit ve studiu cizích jazyků.

Ondřej Pecháček

"S výukou francouzštiny jsem byla velice spokojená. Lekce jsme měly předem domluvené a výuka probíhala u mě v práci. Tím jsem ušetrila spoustu času. Každá lekce byla pestrá a probíhala v přátelském duchu. Oceňuji trpělivost lektorky Martiny, jelikož to někdy se mnou nebylo jednoduché. Určitě bych doporučila lektorku dalším lidem."

Radka Dvořáková

"Ve škole jsem měla nechuť k učení španělštiny, a bála jsem se že učení mimo školu bude stejné. Ale opak je pravdou. Marťa se mnou poctivě vše probírala a vysvětlovala. Vše s úsměvem a v pohodě. Začalo mě to díky ní hodně bavit a na lekce jsem se moc těšila. Když mi bylo něco nejasné, neměla problém mi to důkladně a s úsměvem vysvětlit. Už kvůli jejímu pozitivnímu přístupu ke mně a k učení mě španělština moc bavila."

Sabina Suchánková