top of page

Snažím se mluvit, ale odpovídají mi v jiném jazyce - co s tím?

Aktualizováno: 15. 2. 2023

Už umíte jeden cizí jazyk a učíte se další? Například umíte anglicky a učíte se španělsky. Jakmile se ale dostanete k příležitosti mluvit španělsky téměř vždy to nakonec skončí u angličtiny?


Proč Vám lidé stále odpovídají v angličtině, ačkoli se snažíte mluvit s nimi jejich rodným jazykem. Důvodů je několik:


1) Chtějí Vám komunikaci ulehčit 2) Oni sami by si také rádi procvičili cizí jazyk – angličtinu 3) Jsou zvyklí se s Vámi bavit v angličtině a přechod na španělštinu jim přijde nepřirozený


Jak ostatní přesvědčit, že chcete komunikovat výhradně španělsky?


První důvod se týká především lidí, které neznáme, případně je známe velice málo. A většinou se do těchto situací dostáváme na dovolené. Pokud vyrazíte na dovolenou například na Ibizu, do Barcelony, Sevilly nebo Madridu, tak možností kdy budete moci mluvit španělsky budete mít opravdu nespočet – komunikace s personálem hotelu, s prodavačem v obchodě, s partou lidí v baru, s náhodnými kolemjdoucími, atd.


Pokud vaše španělština ještě není na plynulé úrovni, tak se dost pravděpodobně stane, že pokud cizinec s kterým se budete bavit, bude umět anglicky, tak se vás sám od sebe buď zeptá jestli umíte anglicky anebo na vás rovnou anglicky mluvit začne. V takové situaci máte dvě možnosti. Buď přiznáte, že anglicky mluvíte, ale zdůrazníte, že španělština je pro Vás důležitá a že byste rádi mluvili pouze španělsky. Poprosíte tedy o zachování konverzace ve španělštině. To většinou funguje tak na půl. Takže mnohem lepší je trošku zalhat... Zkrátka dělejte, že nerozumíte a trvejte si na svém. Mluvte jen španělsky. To funguje vždycky. :-)


Druhý důvod se týká jak situací výše zmíněných, tak i lidí, které již nějakou dobu známe – ať už krátce nebo dlouze. Může jít například o komunikaci s čišníkem, anebo s kolegy či nadřízenými ze zahraniční pobočky, kteří k Vám do firmy zrovna přijeli na služební cestu. Tento důvod se ale nevyhýbá ani okruhu vašich zahraničních kolegů či přátel. Z vlastní zkušenosti vím, že někteří lidé se s vámi budou chtít bavit kvůli tomu, že si mohou procvičit ten cizí jazyk, který oni sami chtějí. Naštěstí je takových lidí opravdu málo. Nicméně co s takovými lidmi? Lhát jim, že anglicky neumíte by asi nebylo nejlepší řešení, jelikož pravděpodobně dávno vědí, že anglicky umíte. Opět je tedy vhodné jim vysvětlit, že momentálně pracujete na své španělštině, a že by jste jim byli vděční, kdyby s vámi mohli komunikovat španělsky, anebo alespoň částečně španělsky a částečně anglicky. Pokud budou souhlasit, máte vyhráno. Pokud budou proti, nedá se nic dělat. Každopádně pokud jsou proti vaši přátelé, tak na to pozor… aby nebyli jedni z těch, kteří se tváří být vašimi přáteli, ale přitom se s vámi přátelí jen kvůli tomu cizímu jazyku.


A třetí důvod je typický pro lidi, které již nějakou dobu známe. Tady možnost lhaní opět nepřipadá v úmyslu. Buďte upřímní a vysvětlete lidem, že byste ocenili, kdybyste mohli mezi sebou komunikovat španělsky. Určitě to zpočátku nebude lehké ani pro ně, ani pro vás. Možná vám to bude připadat nepřirozené a směšné. Po nějakém čase tento pocit ale vymizí a vy už si třeba na angličtinu ani nevzpomenete. Anebo budete spotáně míchat angličtinu se španělštinou a procvičovat oboje.


A nakonec poslední rada:


Zkuste se seznámit s někým kdo anglicky opravdu neumí, někdo kdo nebude mít možnost utíkat k angličtině. Míst a aplikací, kde je možné seznámit se se zahraničními mluvčími je spousty. Já osobně čas od času používám aplikaci Speaky, ikdyž je to občas obtěžující, když Vám neustále chodí flirtující zprávy a žádosti o ruku, ačkoli mám v profilu velkým písmem napsáno "šťastně vdaná matka dvou dětí". Takové zprávy je nejlépe ani neotevírat a prostě je ignorovat. S trochou vytrvalosti a trpělivosti se časem můžete seznámit s lidmi, kteří se třeba později stanou vašimi kamarády. Nicméně fakt je, že jsou tato místa plná lidí, kteří si „language exchange“ plete se seznamkou. Hledání toho pravého "language parťáka" je občas strašně zdlouhavé a "časžeroucí". A právě tento fakt mě donutil k tomu, abych založila skupinu ChytriSamouci, jak pro Čechy tak pro cizince, kteří to s učením jazyka myslí vážně a hledají jazykového parťáka ať na dopisování, videohovory, či posílání zvukových zpráv. Pokud byste chtěli být její součástí, neváhejte a přidejte se i vy - ChytriSamouci.

76 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page