top of page

Osvojte si jazyky přirozenou cestou

Aktualizováno: 14. 2. 2023

Většina lidí si myslí, že jazyk je něco, co je někdo může naučit.


Že k tomu, aby se jazyk naučili potřebují učitele, spoustu gramatiky a dlouhé seznamy slovíček k zapamatování. Zapomínají však na to, že jazyk se mohou naučit jedině oni sami a to skrze přirozené osvojení si jazyka. Tak jako jsme si všichni osvojili náš mateřský jazyk.


Viděli jste někdy batole jak si čte pravidla českého pravopisu? Znáte nějaké batole, které ví co to je podmět a co je to přísudek? Znáte nějaké batole, které ví jaký je rozdíl mezi podstatným jménem, přídavným jménem a slovesem? Zná nějaké batole rozdíl mezi infinitivem slovesa a jeho vyčasovanou formou? Ví vůbec nějaké batole co to je minulý, přítomný a budoucí čas? Určitě ne. Batole ví, co je to včera, dnes a zítra. Zná slova, která denně používá a slyší ve svém okolí. Nejprve nemluví, jen pozoruje, poslouchá a snaží se slovům porozumět. Až po určité době se začne postupně učit mluvit, skládat věty. A za dva, tři roky je schopné bez problémů komunikovat a mluvit.Batole se učí:


 • Poslechem – všeho a všech kolem

 • Pozorováním – všeho a všech kolem

 • Porozuměním – vše co vidí a slyší, všechno co je pro něj zajímavé, tomu všemu se snaží porozumět

 • Napodobováním – všechno co slyší opakuje

 • Akcí – vše co už umí, i vše to, co se teprve učí, se snaží používat a je mu jedno, zda přitom udělá jednu, dvě, tři chyby – důležité je, že se domluví


Přistupujte k učení se cizího jazyka tak, jako byste se učili jazyk znovu jako batolata s tou výhodou, že:

 • Umíte číst

 • Umíte psát

 • Víte jak používat vaše „ústní svaly“ k vydávání zvuků a k mluvení

 • Víte co je to gramatika a dokážete se naučit ji používat

A s tou nevýhodou, že:

 • Cítíte se trapně, když máte cizím jazykem mluvit

 • Bojíte se každé chyby, kterou uděláte
Jak využít dospělácké výhody:

 • Umíte číst - Čtětě (a ideálně i zároveň poslouchejte) cizojazyčné materiály, knížky, články, které budou o tématech, které Vás baví a zajímají. Najít takové materiály může být zpočátku problém, jelikož zatím nerozumíte vůbec ničemu anebo jen velmi málo. Přesto je to způsob jakým se naučíte nejvíc. Háček ale tkví v tom, že je nutné abychom četli a poslouchali materiály, kterým 100% rozumíme.

„No jo a jak to mám jako udělat, abych tomu rozuměl, když jsem s učením sotva začal a umím se tak maximálně představit, zeptat se „jak se máš“ a říct, že se mám fajn.“


Jednoduše! Sežeňte si ke čtení a poslechu materiály, které budou mít dostupný překlad do češtiny ( a tím nemyslím překlad z Google překladače, i když i to je možnost). Na výběr máte například dvojjazyčné knihy, často se jim říká zrcadlové. Nicméně těchto knih není na trhu příliš.


Pak máte možnost sledovat filmy či seriály s dvojjazyčnými titulky pomocí Netflixu na počítači. Stačí mít jen prohlížeč Google Chrom a stáhnout si do něj rozšíření Learn Languages with Netflix (překlad bývá perfektní, vytváří jej překladatelé, nikoli stroje, v případě že tento typ překladu chybí je k dispozici strojový překlad, ten už je však o poznání horší). Pokud nechcete utrácet za Netflix, můžete si do Chromu stáhnout i Language Learning with Youtube BETA, díky kterému budete schopni na Youtube vyhledávat videa, která mají k dispozici dvojjazyčné titulky. Překlad zde je vcelku uspokojivý, nicméně občas chybný, přesto stojí za zkoušku. Jak to celé funguje se můžete podrobně dočíst zde.


 • Umíte psát – Pište. Každý den si na 5 minut sedněte a pište. O čemkoli. Klidně o tom, co jste ten den dělali, anebo co budete dělat zítra. Když neznáte slovíčka použijte slovník anebo slovíčka napište česky a později si otevřete slovník a vyhledejte je. Nejde o bezchybný sloh. Ale o to, že se postupně začnete učit slovíčka, která pro Vás ve Vašem životě jsou důležitá a užitečná, která potřebujete pro to, abyste se vyjádřili.

Na psaní nemusíte být sami, můžete si psát s námi. A my už se postaráme o to, abyste se rozmluvili! Konverzujte s námi s WhatsAppem!


 • Víte jak používat vaše „ústní svaly“ k vydávání zvuků a k mluvení - Nemusíte se učit všechny zvuky od začátku. Záleží samozřejmě na tom, jak moc rozdílnou fonetiku má jazyk, který se právě učíte od vašeho rodného jazyka, či od jiného cizího jazyka, který již umíte. Pro zlepšení výslovnosti je vždy důležité mluvit a každé slovíčko, které vám dělá problém vyslovit za sebou tolikrát kolikrát jen bude třeba než vám jeho výslovnost nebude dělat problém.


 • Víte co je to gramatika a umíte ji použít – Používejte ji, ale s rozumem. Nechtějte vědět všechno hned. Učte se gramatiku pomalu a postupně. Gramatika je jedna z posledních věcí, která by Vás měla zajímat. Mnohdy totiž její studium nadělá více škody než užitku, ale o tom zase někdy jindy. Stejně jako u denní intenzity Vašeho učení, tak i v případě učení se gramatiky platí, že „méně je více.“ Rádi byste se učili gramatiku sami, nevíte ale jak na to? Učte se sami, s námi!


Jak překonat dospělácké nevýhody?


 • Cítíte se trapně, když máte cizím jazykem mluvit – Začněte s mluvení již od začátku, ale v pohodlí domova, o samotě. Až budete číst a poslouchat, čas od času zkuste zopakovat pár slov, větu, přečtěte nahlas celý odstavec či úplně celý článek. Nejen, že si tím budete trénovat svaly vašeho hlasového aparátu, ale také budete trénovat Vaše ucho a Vaši hlavu. Začnete si zvykat na zvuk Vašeho hlasu. A věřte mi, že budete znít jinak, než když mluvíte Vaším rodným jazykem. Velice pravděpodobně si budete připadat trapně a nejistě. Proto je důležité zvyknout si na to, jak Váš hlas bude znít až budete mluvit doopravdy s nějakou další osobou.


 • Bojíte se každé chyby, kterou uděláte – Nevnímejte chyby jako něco špatného. Radujte se z každé chyby, kterou uděláte. Berte chyby jako příležitost k progresu. To díky chybám se budete neustále zlepšovat. Snažte se na chyby vůbec nemyslet. Jakmile začnete s někým mluvit, zkuste být spontánní a mluvit tak jak Vás slova napadnou. Dost často to bude správně. Pokud začnete nejprve přemýšlet nad tím, co chcete říct, stane se, že znejistíte, jelikož si nebudete jistí, zda ta věta, kterou chcete říct, je správně… a tak se budete snažit vymyslet jinou, anebo neřeknete raději nic. A čím více se budete cítit nejistě, tím méně se budete pouštět do nových konverzací. Nebojte se, osmělte se. Bez mluvení to nepůjde. Jako takový malý trénink před reálnou konverzací si například můžete najít parťáka na dopisování skrz hlasové zprávy – opět takového člověka můžete najít v naší facebookové skupině ChytriSamouci. Anebo můžete denně konverzovat s námi skrz WhatsApp.Učte se jazyky se stejnou dychtivostí, zvídavostí a nebojácností jako to dělají děti.


Dejte jazyku prostor a možnost k Vám proniknout. Zamilujte si jej a on Vám to mnohonásobně vrátí. Poslouchejte opakovaně a co nejčastěji to jde audioknihy, podcasty, rádio, seriály, písničky a každý den se věnujte jazyku alespoň několik minut aktivně. Změňte Váš pohled na učení se jazyka, přestaňte si myslet, že jazyk Vás někdo může naučit, vezměte odpovědnost do svých rukou, nepolevujte a uvidíte, jak se Vaše úroveň jazyka bude pomalu ale jistě zlepšovat.Tak a šup, najděte si Vaši cestu k jazyku ještě dnes, ideálně hned teď, když jste namotivováni!


Vaše Martina

47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page