top of page

Nevím jakým jazykem se učit dřív

Aktualizováno: 15. 2. 2023

Chtěli byste se naučit několika jazyky? Chcete umět anglicky ale zároveň i německy? Ani s jedním jazykem ale nemáte prozatím zkušenost. Anebo už anglicky tak trochu umíte, ale nejste si jisti zda byste nejprve neměli tu vaši angličtinu dotáhnout na vyšší úroveň a až teprve potom začít s němčinou?


Ještě předtím než začnete s učením se jakéhokoli jazyka ať už od úplného začátku anebo budete chtít navázat na učení tam, kde jste kdysi skončili, tak ještě předtím než tohle uděláte si položte otázku: "Jaký je důvod proč chci tímto jazykem umět? Jaká je moje opravdová vnitřní motivace?" Pokud na tuto otázku odpovíte například: "Zvýším si kvalifikaci a možná budu mít větší šanci na povýšení, případně na vyšší plat." anebo "Pokud se jazyk nenaučím, tak tu práci nedostanu." "Pokud se jazyk nenaučím, nekoupí mi rodiče nový telefon." "Budu si moct do CVčka napsat další jazyk." Neříkám, že jsou to špatné motivace, ale ani jedna z těchto motivací není dostatečně silná na to, abyste s učením vydrželi až do zdárného konce. Ještě předtím než se tedy pro učení se konkrétního jazyka rozhodnete, zkuste si položit další otázku: "Jakým způsobem se mi změní život pokud už budu daným jazykem umět? Jaké příležitosti a možnosti se mi díky tomu mohou naskytnout?" Pokud přijdete alespoň na jeden důvod, proč se jazyk učit, skvělé! Zkuste těch důvodů ale vymyslet hned několik. Všechny ty důvody "proč se chcete daný jazyk učit" a "jakým způsobem vám ten jazyk změní život", "jaké brány se vám otevřou"... všechny tyto důvody si sepište na papír. A udělejte to takto s každým jazykem, který se chcete naučit. Potom zvažte, který jazyk je pro vás momentálně důležitější a přínosnější, tím začněte. Seznam vašich důvodů si schovejte a vytáhněte jej vždy, když se budete cítit demotivovaní, pomůže vám vytrvat.


Máte pocit, že učit se nejprve jeden jazyk několik měsíců, rok anebo dva je strašně dlouhá doba? A že nechcete anebo nemůžete tak dlouho čekat než začnete s učením dalšího?


Nezoufejte můžete se učit klidně více jazyků najednou. Nikdy však nedoporučuji začít s učením se dvou jazyků od úplné nuly. Nejprve se začněte učit jeden jazyk a jakmile bude vaše úroveň na lehce pokročilé úrovni, můžete začít s učením dalšího a učit se oba dva jazyky zároveň. Nedoporučuji se však učit zároveň dva jazyky ze stejné jazykové rodiny (germánské, slovanské, románské, atd). Není tedy dobrý nápad začít se učit italsky a po chvíli začít se španělštinou. Oba jazyky by se vám po chvíli začali strašně plést a míchat. Nejprve se naučte pořádně italsky a teprve až bude vaše úroveň na vysoké úrovni, začněte s jiným příbuzným jazykem, ušetříte si s tím spoustu zmatků. Pokud se ale chcete učit italsky a anglicky, není problém, když začnete například s italštinou a jakmile budete tento jazyk ovládat na mírně pokročilé úrovni, začnete se společně s ním učit i anglicky.


Důležité je aby vás učení bavilo a abyste se mu věnovali pravidelně, ideálně každý den. Například ráno 15 minut jeden jazyk, večer 15 minut druhý jazyk. Já osobně mám vždy jeden jazyk, který se chci naučit co nejlépe a nejrychleji a tomu věnuji větší pozornost a delší dobu. Těm ostatním pak věnuji jen pár minut denně, občas jen pár minut týdně. Záleží na vás jak rychle se chcete jazyk naučit a kolik času jste ochotni tomu obětovat.


Dovolte nám pomoci Vám s naučením se cizího jazyka, naučte se konečně tak, že budete se svou úrovní jazyka spokojeni.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page