top of page

Mám špatnou paměť, nepamatuji si slovíčka - jak to napravit?

Aktualizováno: 15. 2. 2023

Učíte se seznamy slovíček tak jak Vás to dříve učili ve škole? Do jednoho sloupečku si napíšete slovo v cizím jazyce – např. „to love“, do druhého si napíšete doslovný překlad „milovat“. A takto si napíšete slovíček deset, dvacet, třicet a následně hodiny strávíte tím, že si očima projíždíte nejprve jeden sloupeček a poté druhý. Snažíte si vzpomenout vždy na to jak se slovíčko řekne v tom druhém jazyce. Nejenže je tato metoda nudná a zdlouhavá, ale je také velice málo efektivní. S největší pravděpodobností se tato slovíčka s velkým úsilím naučíte jen proto, aby si je váš mozek uložil do krátkodobé paměti a po pár dnech či týdnech tato slovíčka opět zapomněl.


Jak se učit slovíčka efektivně?


Metod je spousty, všechny se ale shodují v jednom – je důležité učit se slovíčka z kontextu. Proto prosím už navždy zapomeňte na zapisování si slovíček izolovaně, bez kontextu. Důvodem není jen fakt, že učení se slovíček bez kontextu je málo efektivní. Často takový způsob učení může být i matoucí a nepřesný. Uveďme si jednoduchý příklad:


Co se vám jako první vybaví, pokud vám řeknu slovo „oko“?


Pravděpodobně to bude oko, díky kterému se díváte a čtete tento článek. „Oko“ ale může mít spousty jiných významů:

 • Například ženy často mívají oko na punčoše.

 • V poctivé polévce pak zase plavou mastná oka.

 • Zato takové kuří oko na noze, to je pěkně nepříjemná věc.

 • Oproti tomu volské oko k snídani, to je moc dobrá pochoutka.

 • Naopak takové vraní oko, je jedovaté a jíst jej by nebyl úplně dobrý nápad…


Není zkrátka oko jako oko.


A takových slov, které mají více významů je mnoho. Pokud se tedy učíme slovíčka izolovaně, bez kontextu, může to pro náš mozek být matoucí a zároveň velice namáhavé si takové slovo jako informaci zapamatovat. Co s tím?


Zapisujte si slovíčka vždy společně s kontextem. Buďto si přímo napište tu větu se kterou jste se setkali v knize / filmu / podcastu, apod. Anebo vytvářejte k slovíčku asociace a vytvořte si vlastní větu. V nejlepším případě udělejte obojí. Dáme si příklad, chcete se naučit slovíčko „naštvaný.“. Jaká asociace Vás k tomuto slovíčku napadne? Mě právě napadá tato věta:


„Máma je naštvaná na mého bráchu, protože utopil mobil v rybníce.“


Pochybuji, že by někoho z vás napadla podobná věta. Pro mě je to ale čerstvá realita, protože se to před pár dny opravdu stalo, a tak ve mne „naštvaný“ evokuje mojí mamku, jak je naštvaná na bráchu. U každého z vás, „naštvaný“ vyvolá jinou asociaci, proto je důležité, abyste si věty opravdu vytvářeli sami. Vytvořte vět více. Vytvářejte nové a nové asociace, některé z nich si zapište, jiné si třeba nahlas řekněte. Pomůžete tak mozku, aby si danou informaci snáze zapamatoval a uložil si ji do dlouhodobé paměti. Čím více vět utvoříte, tím snáze si mozek slovíčko zapamatuje.


Zatím je vaše znalost jazyka na opravdu nízké úrovni?


Nevadí, nebojte se být kreativní. Můžete si slovíčka vyhledávat skrz slovníky či Google Translator, apod. Ideálně si své věty pak vždy nechte zkontrolovat. Na internetu je spousty míst, kde vám lidé ochotně (anebo výměnou za opravu například češtiny) zkontrolují váš text. Pro spousty lidí je totiž učení se jazyků a pomáhání jiným lidem s učením se jazyků koníček.


Mezi jedno takové místo patří například WordReference.com, kde najdete obsáhlé diskuze na mnoho častých začátečnických i pokročilých témat v angličtině. Můžete zde vznést dotaz, případně prosbu o korekturu konkrétní věty i vy. Pokud ovládáte angličtinu na pokročilé úrovni, může vám tento web sloužit jako pomocník pro vyhledávání informací a korekcí pro jiné hojně užívané jazyky (francouzštinu, španělštinu, italštinu, němčinu, švédštinu, ruštinu, atd).


Co se týče korekcí, nedám dopustit na HelloTalk, což je aplikace, která má přímo zabudovaný systém korekce textu. Vy můžete opravovat texty ostatních a ostatní je opravují vám. Že umíte jenom česky? Nevadí, divili byste se kolik lidí se chce naučit češtinu. :-) Podobným způsobem funguje spousta webových portálů či appek – další ozkoušené mám Tandem a Speaky.


Velice dobře fungují i strojové korekce textu, které vám chybu podtrhnou, a v mnohých případech i zároveň stručně vysvětlí, kde a proč je chyba a jak by to mělo být správně. V tomto případě je však nutné abyste měli alespoň středně dobrou znalost angličtiny, většina takovýchto korektorů (ať už pro korekci AJ, FJ, ŠJ, atd.) je dostupná na internetu dostupná sice online zdarma, ale jen v angličtině. Pokud máte ve svém počítači Word, stačí jen přepnout výchozí jazyk na požadovaný cizí jazyk a potenciální chyby vám Word podtrhne červeně, stejně tak jako to dělá u češtiny. V tomto případě, však nedostanete žádné vysvětlení. Stejně tak jako Word funguje i Gmail, jen je opět nutné si změnit výchozí jazyk – to uděláte tak, že v rozepsanému e-mailu kliknete dole na ikonku „tří teček“ – „Další možnosti“ – vyberete možnost „Kontrolovat pravopis“ – „Zkontrolovat znovu“ - a pak už jen následně vyberete jazyk, ve kterém je e-mail napsán – jazyk, který chcete zkontrolovat. :-) Snadné že?


Jako poslední, přesto velmi užitečný pomocník při tvoření vět vám může být nápomocný váš rodný jazyk, tedy čeština.


Můžete ze začátku například vytvářet věty na půl česky a na půl anglicky.

Názorná ukázka:


Chcete se naučit slovo „pes“, tady možná mnoho z vás jako první napadne podobná věta jako napadla mě. „Pes je nejlepší přítel člověka.“ Protože jsme ale s učením jazyka začali teprve nedávno, neznáme všechna slovíčka a nechce se nám dohledávat překlad. Je tedy úplně v pořádku, když větu vytvoříme na půl česky a na půl v cizím jazyce. „A dog is nejlepší friend člověka.“


Na to abychom si slovíčka lépe zapamatovali, je dobré při učení se slov zapojovat nejen asociace, ale i emoce.


Dáme si opět příklad. Chcete se naučit slovíčka „naštvaný, unavený a nedočkavý“. Jaká emoce Vás k těmto slovíčkům napadne? U slova naštvaný si asi nepředstavíme smějící se obličej plný pozitivní energie, a stejně tak bychom měli pojmout vytváření věty a následné přečtení. Před chvílí jsme si každý vytvořili nějakou asociaci a větu se slovíčkem „naštvaný(= v AJ angry, čti engry)“.


Ta moje zněla: „Máma je angry na mého bráchu, protože utopil mobil v rybníce.“


Teď každý tu svou větu s „angry“ řekněte pěkně nahlas, a pořádně se u toho naštvěte. Celkem sranda, že? A nejlepší na tom je, že jste právě vašemu mozku ulehčili spousty práce. Slovíčko „angry“ si budete pamatovat zase o mnohem lépe, díky vytvoření spojení mezi slovíčkem, kontextem, asociací a emocí.


Závěrem bych ráda shrnula co je důležité pro rozšiřování slovní zásoby o nová slovíčka:


 • nechtějte se naučit desítky slovíček najednou, učte se raději několik málo slovíček denně

 • zapomeňte na učení se „holých“ slovíček / „izolovaných“ slovíček

 • učte se slovíčka skrze věty a jejich kontext

 • buďte kreativní, vytvářejte vlastní asociace a věty s daným slovem

 • zapojte emoce

 • mějte v procvičování slovíček systém

Další příklady metod na procvičování slovíček:

 • metoda „mapování“ slovíček

 • aplikace na telefon jako jsou například Anki, Quizlet, Memrise, Busuu

 • metoda Gold list

 • metoda SRS = Spaced repetition systém - ve zkratce jde o vědecky podložený systém, kdy si připomínáte určité informace (slovíčka) právě v tu chvíli, kdy se je váš mozek chystá zapomenout. Právě v tuto chvíli je opakování si slovíček nejefektivnější. Využívání této metody vám nejenže zkrátí dobu učení se slovíček a jejich opakování, ale zároveň vám zajistí mnohem lepší výsledky co se dlouhodobé paměti týče. Tuto metodu využívají právě aplikace Anki, Quizlet, Memrise i Busuu

 • psaní krátkých „příběhů“ a následné podtrhávání si slovíček, na které jste si nemohli vzpomenout – následná práce se slovíčky (kontext, kartičky, SRS)

 • kartičky - tuto metodu nemám moc ráda, protože jde většinou o kartičky s „izolovanými slovy.“ Většinou je u kartičky vždy nějaký obrázek, ale to mně osobně jako kontext nestačí. Přesto kartičky ráda využívám a to tak, že si je vytisknu a polepím si s nimi domácnost (nábytek, věci, části auta, apod…) Tady se opět kreativitě meze nekladou :-)

 • a další


Mé oblíbené metody?


Já většinou upřednostňuji zapisování si slovíček z kontextu, a následné vytvoření několika dalších vět. Tyto slovíčka společně s větami (bez překladu) si pak píši na kartičky (říkám jim "kontextové kartičky") a dále s nimi pracuji v souladu s principem SRS. Čas od času využívám mapování či appky, Gold list mě osobně přijde jako strašně zdlouhavá metoda, nicméně je fajn, že si tím člověk dost procvičuje psaní… ta časová náročnost je pro mne ale velké mínus a tak tuto metodu volím málokdy, spíš jen tak pro zpestření. Upřednostňuji pracovat vždy pouze podle jedné metody, ale ve chvílích kdy už mám té metody dost, a mám pocit, že mě to učení přestává bavit, tak na chvíli metodu změním. A po nějaké době se opět vrátím k té, která mně osobně nejlépe funguje a přináší nejvíce ovoce – učení se slovíček z kontextu a kontextové kartičky. :-) Jaké metody fungují vám? Jaké naopak vnímáte jako ztrátu času?


Rádi byste se o některé metodě či aplikaci dozvěděli více a naučili se ji používat? Napište nám e-mail, rádi vám pomůžeme.

96 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page