top of page

Jakým způsobem si ověřit, že se učíte správnou výslovnost

Aktualizováno: 27. 8. 2022

Chcete se začít učit jako samouk, ale bojíte se, že budete špatně vyslovovat? Anebo se jazyk, buď sami nebo s lektorem, učíte, přesto si však Vaší výslovností nikdy nejste stoprocentně jistí, a rádi byste na ní zapracovali?


Když se budu učit sám, jak zjistím zda správně vyslovuji? Tohle je určitě jedna z prvních obav, která vám vyskočí na mysl, když začnete přemýšlet nad tím, že byste se jazyky chtěli učit jako samouci. A je naprosto logické, že se této skutečnosti obáváte. No řekněte, kdo by chtěl strávit desítky, stovky hodin samostudiem jazyka a pak při konverzaci s rodilým mluvčím, zjistil, že má příšernou výslovnost. A přesto, že má širokou slovní zásobu a slušnou úroveň gramatiky, není schopen se domluvit.

Po všech těch hodinách učení... mu není vůbec rozumět. Jak takové situaci předejít?Jak můžete sami sebe kontrolovat vědět, že se učíte správnou výslovnost? Prozradím Vám 6 způsobů jak na to.


1) Než se začnete učit nový jazyk, věnujte alespoň týden nebo dva studiu fonetiky


Já vím, je to hrozná nuda... a pamatuji si jak jsem při hodinách fonetiky na ZČU kroutila hlavou a vnímala všechen ten čas, investovaný do studia fonetiky, jako ztracený. Až o několik let později jsem si uvědomila, jak moc je fonetika klíčová pro správné používání jazyka. Doslova jsem si ji zamilovala. Třeba si ji nakonec zamilujete také, a kdyby ne - týden nebo dva utečou jako voda a vy získáte alespoň základní znalosti o výslovnosti jazyka, který se chcete naučit.


2) Narazili jste při čtení na slovíčko a nejste si jisti jeho výslovností


Napište jej do Google překladače, a zmáčkněte malou ikonku megafonu. Počítač vám slovíčko krásně vysloví. Pokud megafon zmáčknete podruhé, slovíčko bude vysloveno znovu, tentokráte však o dost pomaleji. A takto stále dokola. Po každém poslechu slovíčka, slovo vyslovte nahlas. Po chvíli zkuste slovo vyslovovat zároveň v tu chvíli, kdy jej přehrajete. Snažte se co nejvěrněji napodobit intonaci, kterou uslyšíte. A takto slovo vyslovujte tak dlouho, dokud vám jeho výslovnost nebude připadat snadná.


3) Čas od času si nahrajte část vašeho mluveného projevu


Pusťte si ji párkrát znovu a zkuste se soustředit na zachycení dle vás problematických slovíček. Zapište si je, udělejte si poznámky. Případně se můžete nahrát při čtení části článku či knihy a následně podtrhat ta slova, která Vám dělala problém, anebo o kterých si nejste jistí, zda jste je vyslovili správně. Následně zajistěte, aby vám tuto nahrávku společně s vašimi zápisky někdo zkontroloval, někdo kdo umí jazyk na velice dobré úrovni, ideálně rovnou rodilý mluvčí či lektor. Poproste jej o zhodnocení vaší výslovnosti a zrekapitulujte společně zda vaše ucho správně slyšelo slovíčka, v kterých chybujete (=ta která jste si vypsali, či podtrhnuli), či nikoli.


4) Pravidelně si domlouvejte konverzace, vždy alespoň 1 za týden či maximálně 1 za 14 dní


Poproste vašeho konverzačního parťáka, či lektora, aby vás upozornil vždy pokud budete chybovat ve výslovnosti. Výslovnost se nám mnohdy nezdá tak moc důležitá, našemu uchu ten rozdíl nepřijde velký, občas tam ten rozdíl neslyšíme žádný. Přesto drobný rozdíl ve výslovnosti může způsobit malá i velká nedorozumění. Ve francouzštině si například lidé často pletou výslovnost slovíček "des chevaux" a "des cheveux", kdy to první znamená koně a to druhé vlasy. Takže se pak občas stává, že když chce chlap slečně na baru pochválit vlasy, řekne jí, že má pěkné koně.


Pokud byste rádi vyzkoušeli konverzace s ChytrýmSamoukem, pak neváhejte a přihlaste se o ukázkovou lekci zdarma.


5) Kontrolujte si Vaši výslovnost díky aplikacím


Tou první variantou je někým milované, jinými opovrhované Duolingo. Ačkoli Duolingo osobně moc nedoporučuji, co se týče trénování výslovnosti je skvělé a hlavně zdarma. Lepší variantou, avšak placenou je pak třeba FluentU.


6) Kontrolujte si svůj projev pomocí programu na rozpoznávání řeči


Ještě lepším programem než Duolingo a FluentU pro trénování ověření správné výslovnosti je zdarma - stačí mít jen účet na Gmailu a skrz něj se dostat na Google Disc, ve kterém si otevřete, klidně prázdný, Word dokument. Nahoře v liště vyberete "Nástroje" a kliknete na "Hlasové zadávání." Vlevo nahoře se vám objeví mikrofon. V jeho horní části bude pravděpodobně napsáno malým písmem "Čeština", kliknete na tu malou šipku vedle toho nápisu a otevře se vám lišta s obrovskou škálou jazyků, ty nejčastěji studované tam najdete všechny. Vyberete si jazyk, ve kterém budete mluvit. A pak jen stačí kliknout na mikrofon a začít mluvit, jak budete mluvit, bude Word psát. Vy tak zjistíte, zda je vaše výslovnost srozumitelná a zda by vám porozuměl i rodilý mluvčí. Funguje to skvěle! Tenhle způsob prověřování výslovnosti "na vlastní triko" mám ze všech nejraději.


Martina

55 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page