top of page

Jak se můžu naučit cizí jazyk skrze písničky?

Aktualizováno: 15. 2. 2023

Učit se písní, vážně? A bude to fungovat?“


Věřte, že ano. Ne nadarmo se doporučuje, aby rodiče svým malým dětem již od útlého věku zpívali a říkali básničky a říkanky. Ne nadarmo většina dětí ve školce i škole zpívá písničky. Ne nadarmo je většina lekcí a kurzů cizích jazyků pro malé děti plná poslechu a zpívání písniček.


Hudba je úžasným prostředníkem pro předávání informací, ale hlavně pro ukládání těchto informací do našich hlav napořád. A to kolikrát nemusíme ani rozumět tomu všemu, co slyšíme/zpíváme, přesto si ta slova pamatujeme, mnohdy již navždy.

Spousta z vás si možná vybaví kapelu O-Zone a jejich hit Dragostea Din Tei. Vsadím se, že jste tu písničku slyšeli naposledy deset let zpátky a přesto byste byli schopni většinu textu „přezpívat“ ve stylu „Ma i ja hí ma i ja hů ma i já ha há… numa numa jej numa numa numa jej, ký portauší dragostarin dej…“ Pro ty z Vás kteří nevědí o jaké písničce je řeč, mrkněte se na internet… :-)


Podobně to bylo před pár lety s hitem Despacito od Luise Fonsi a Daddy Yankee, většina lidí dokázala tu písničku „zazpívat“, ačkoli neměli ani tušení o čem se v ní zpívá.


Podobné to je s dětskými říkankami a písničkami, jako děti jsme je znali všichni, postupně jsme možná hodně z nich zapomněli, nicméně nám stačí abychom je v dospělosti párkrát slyšeli a už je umíme znovu. Kolikrát je ani znát nechceme, ale jelikož máme doma malé děti, které chvilku neposedí a pořád si něco broukají, anebo rádi sledují videa s písničkami, tak chtě nechtě po pár dnech ty písničky, které poslouchají naše děti, umíme taky.


Stejně to funguje s písničkami v rádiu, je jedno zda se vám písnička líbí či ne, jakmile je to hit, hrají jej všude a pořád, až ten hit nakonec znáte i vy, ačkoli se mu snažíte vyhýbat jak to jen jde.


Proč této vlastnosti našeho mozku nevyužít v náš prospěch? Proč se neučit jazyky skrze písničky a neulehčit tak našemu mozku proces „zapamatovávání si nových slovíček a gramatiky“? Proč si díky písničkám soustavně nezlepšovat výslovnost a přibližovat se mnohdy až výslovnosti rodilého mluvčího?


No, řekněte, napadl vás nějaký důvod proč ne? Mě taky ne, a to je taky důvodem proč každý jazyk, který jsem se kdy učila jsem se začala učit skrze písničky. Zpočátku nevědomky a necíleně, za posledních několik měsíců jsem se ale učení skrz písničky začala věnovat cíleně a objevila jsem několik pravidel jak písničky poslouchat, abychom si rozšířili sloví zásobu, zlepšili gramatiku a procvičili naši výslovnost. A brzy vytvořím videokurz s touto tématikou.


Nicméně je nutné zdůraznit, že samotné poslouchání písniček pro naučení se cizího jazyka nestačí. Pokud však s textem písničky budete nadále aktivně a intenzivně pracovat, pak se i skrze písničky můžete jazyk naučit.
248 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page