Jak se můžu naučit cizí jazyk skrze písničky?

Aktualizováno: 21. 6. 2021

Učit se písní, vážně? A bude to fungovat?“

Věřte, že anone nadarmo se doporučuje, aby rodiče svým malým dětem již od útlého věku zpívali a říkali básničky a říkanky. Ne nadarmo většina dětí ve školce i škole zpívá písničky. Ne nadarmo je většina lekcí a kurzů cizích jazyků pro malé děti plná poslechu a zpívání písniček.

Hudba je úžasným prostředníkem pro předávání informací, ale hlavně pro ukládání těchto informací do našich hlav napořád. A to kolikrát nemusíme ani rozumět tomu všemu, co slyšíme/zpíváme, přesto si ta slova pamatujeme, mnohdy již navždy.Spousta z vás si možná vybaví kapelu O-Zone a jejich hit Dragostea Din Tei. Vsadím se, že jste tu písničku slyšeli naposledy deset let zpátky a přesto byste byli schopni většinu textu „přezpívat“ ve stylu „Ma i ja hí ma i ja hů ma i já ha há… numa numa jej numa numa numa jej, ký portauší dragostarin dej…“ Pro ty z Vás kteří nevědí o jaké písničce je řeč, mrkněte se na internet… :-)

Podobně to bylo před pár lety s hitem Despacito od Luise Fonsi a Daddy Yankee, většina lidí dokázala tu písničku „zazpívat“, ačkoli neměli ani tušení o čem se v ní zpívá, viz můj manžel...

Podobné to je s dětskými říkankami a písničkami, jako děti jsme je znali všichni, postupně jsme možná hodně z nich opomněli, nicméně nám stačí abychom je v dospělosti párkrát slyšeli a už je umíme znovu. Kolikrát je ani znát nechceme, ale jelikož máme doma malé děti, které chvilku neposedí a pořád si něco broukají, anebo rádi sledují videa s písničkami, tak chtě nechtě po pár dnech ty písničky, které poslouchají naše děti, umíme taky.

Stejně to funguje s písničkami v rádiu, je jedno zda se vám písnička líbí či ne, jakmile je to hit, hrají jej všude a pořád, až ten hit nakonec znáte i vy, ačkoli se mu snažíte vyhýbat jak to jen jde…

Proč této vlastnosti našeho mozku nevyužít v náš prospěch? Proč se neučit jazyky skrze písničky a neulehčit tak našemu mozku proces „zapamatovávání si nových slovíček a gramatiky“? Proč si díky písničkám soustavně nezlepšovat výslovnost a přibližovat se mnohdy až výslovnosti rodilého mluvčího?


No, řekněte, napadl vás nějaký důvod proč ne? Mě taky ne, a to je taky důvodem proč každý jazyk, který jsem se kdy učila jsem se začala učit skrze písničky. Zpočátku nevědomky a necíleně, posledních pár měsíců jsem se ale snažila vypozorovat a následně sepsat všechny své postřehy a znalosti co se učení se jazyků týče a vznikla z toho metoda „Uč se písní.“ A věřím, že dokáže pomoct spoustě lidí s učením se jazyků, nejenže tato metoda funguje, ale je především zábavná – kdo by nerad poslouchal hudbu, že?


Nicméně je nutné zdůraznit, že samotné poslouchání písniček pro naučení se cizího jazyka nestačí. Pokud však s textem písničky budete nadále aktivně a intenzivně pracovat, pak se i skrze písničky můžete jazyk naučit. O tom jak s textem pracovat a mnohem více se dozvíte v mojí malé pdf knize, kterou si můžete stáhnout níže. Nebudu po vás chtít ani vaši e-mailovou adresu ani nic jiného, stačí jeden klik a PDFko máte mít. :-)


204 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše