top of page

Jak poznat lektora, který Vás jazyk skutečně naučí?

Aktualizováno: 15. 2. 2023


Jak si vybrat toho správného lektora?


Rozhodujících aspektů je mnoho - někdo chce výuku online, jiný výhradně prezenční studium. Někdo chce rodilého mluvčího, jiný raději Čecha. Někdo vybírá na základě doporučení či recenzí na internetu. Jiný vybírá dle nejlepší ceny. Jak tedy poznáte toho pravého? :-)

Spousta studentů stále ještě volí lektory na základě ceny - čím levnější tím lepší. Tedy lekotry, kteří učí cizí jazyky za 100 - 200 korun na hodinu. Taky jsem tak učila, to ale bylo v době kdy jsem ani tak moc neučila jako doučovala. Tedy cca 16 až 15 let zpět. Tam tak nějak začalo mé učení a doučování ostatních. Moje cena odpovídala mým zkušenostem, ani ne tolik s cizím jazykem, ale se schopností učit - se schopností způsobit, že se studenti opravdu jazyk naučí. Postupem času jsem ale získávala nové a nové zkušenosti, cenu jsem však nechávala stejnou. Dlouhá léta jsem patřila mezi ty, kteří zůstávali s otevřenou pusou dokořán, když jim bylo prozrazeno, že 60 minut lekce bude stát 400 a výše. Pak jsem ale učení propadla na 100% a postupně jsem chtě nechtě musela zdražit. Pokud jsem chtěla udržet kvalitu lekcí takovou na jakou byli studenti zvyklí, a zároveň se u toho nezbláznit z nedostatku času a financí.


Je zapotřebí si uvědomit, že lektor s vámi stráví nejen oněch 60 minut. Protože pokud je to opravdu kvalitní lektor a záleží mu na vašem pokroku, tak si dá práci s přípravou na lekci tak, aby byla individuální a odpovídala vašim potřebám. Po skončení lekce nezapomene přidat rozsáhlý domácí úkol, který sice většině studentům leze na nervy, jenže je to právě ten rozsáhlý úkol, který nám lektorům a vám studentům zajistí, že se s tím jazykem setkáte i jindy než jen ve smluvený čas 1 - 2x týdně na soukromé lekci a tím si vše osvěžíte, připomenete a uložíte snáze do vaší dlouhodobé paměti. A o to vám přeci jde, ne? Naučit se jazyk tak, aby vám v té hlavě zůstal napořád. Nemám pravdu?


Jak tedy vybrat správného lektora s rozumnou cenovou sazbou? Rozhodně není pravidlem, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita a naopak. Najdou se lektoři, kteří opravdu učí za 200 - 250 na hodinu (před pár lety jsem také tak ještě učila) a odvádějí skvělou práci. Naopak jsem se již několikrát setkala s lektory, kteří měli adekvátní cenu 400- 450 na hodinu a po pár lekcích jsem se s nimi, jakožto jejich studentka, musela rozloučit, protože nesplňovali vůbec kritéria, která bych od svého lektora očekávala. A která by měl očekávat každý kdo to s naučením se cizího jazyka myslí vážně.Jaká jsou, dle mne a tedy i dle ChytréhoSamouka, kritéria na kvalitního lektora, který vás jazyk opravdu naučí?


 • individuální přístup

 • vytyčení jasných cílů a následné uzpůsobení lekcí tak, abyste těch cílů skutečně dosáhli

 • záleží mu na vašem pokroku

 • nadšení pro věc, zápal pro učení i pro jazyk samotný

 • snaha o neustálé zlepšování se jak v cizím jazyce, tak ve způsobech učení

 • učí vás cizí jazyk skrz jazyk samotný, neučí vás cizí jazyk tím, že vám o jazyce v češtině povídá

 • čím vyšší je vaše úroveň, tím více vám dává prostor mluvit

 • i v úplných začátcích s vámi komunikuje co nejvíce v cizím jazyce a snaží se o vaše zapojení

 • obecně tedy lektor mluví jen minimum času

 • češtině se lektor vyhýbá obloukem, učí v cizím jazyce (je-li třeba tak po sobě překládá - pokud je student začátečník)

 • dává vám prostor se vyjádřit, neskáče do řeči, neopravuje každou druhou větu, kterou řeknete

 • je trpělivý, empatický, přesto důsledný

 • vyžaduje úplnou přítomnost na lekci (=nenechá vás přemýšlet nad tím, co bylo před ní a co bude po ní, vtáhne vás do učení tak, že v čase lekce budete přemýšlet jen nad cizím jazykem a nad ničím jiným)

 • zadává domácí úkoly a vyžaduje jejich plnění, jelikož si je vědom, že čas, který nad nimi strávíte je důležitý pro váš pokrok - úkoly opravuje mimo čas lekce a vždy jej opraví včas

 • vyžaduje 100% docházku a při zrušení lekce vás automaticky vybízí k nalezení termínu pro nahrazení lekce - jelikož si je vědom, že každá zrušená lekce brzdí váš pokrok

 • otevírá vám dveře k novými možnostem jak se učit jazyk ( zajímá se o všelijaké možné technologické vymoženosti, které by vám mohli usnadnit a zpříjemnit učení se cizího jazyka)

 • má výbornou znalost cizího jazyka, může mít mezery, ale je ochoten svou chybu přiznat a posléze na ní zapracovat

 • má přehled o kultuře daného jazyka, neučí vás jen jazyk samotný, ale předává vám znalosti o kulturách mluvících daným jazykem

 • má přehled obecně - dokáže Vám doporučit film, písničku, webovou stránku, Youtube kanál, který by vás mohl zajímat a skrze který byste se mohli zlepšovat v cizím jazyce - případně je ochoten je pro vás dohledat

 • na lekci se dostaví vždy včas, lekci nekončí dříve

 • lekce by měla být co nejvíce interaktivní a dynamická

 • neztrácí v lekci čas čtením článků, posloucháním poslechů a už vůbec ne sledováním seriálů - namísto toho vám některou z těchto aktivit zadá jako domácí úkol a dohlédne na to, abyste jej opravdu splnili

 • poslední přesto velmi důležité - lektor by vám měl být sympatický a při lekcích s ním byste se měli cítit dobře, měla by panovat dobrá atmosféra


Pokud takového lektora najdete, pak máte z části vyhráno. Budete mít po boku lektora, který vám učení se cizího jazyka nejen urychlí a usnadní, ale i zpříjemní tak, že si jazyk zamilujete a nebudete s učením chtít přestat. Nebudete totiž učení brát jako nutnost, ale jako zábavu, jako důležitou část vašeho dne, bez které se neobejdete! :-)

Pokud takového lektora máte anebo znáte, a myslíte si, že by se mu naše myšlenka „chytrého učení“ (skrz konverzace anebo skrz podporu při samostudiu „Chci se učit sám“), zamlouvala. Dejte mu o nás prosím vědět. Rádi jej uvítáme do našeho týmu!


Pokud takového lektora neznáte, můžete jej nalézt právě u nás!


Zda je „chytré učení“ právě pro vás, poznáte snadno. Všechny naše způsoby „chytrého učení“ si totiž nejprve můžete vyzkoušet zdarma. Tak neváhejte a vyberte si ten správný způsob učení pro vás.


Martina

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Opmerkingen


Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page