Jak můžu procvičovat konverzace sám se sebou?

Už nějakou dobu se učíte cizí jazyk, ale stále si nejste jistí v konverzacích? Když se vás někdo na ulici zeptá, zda umíte anglicky, raději zavtríte hlavou, že ne... Anebo se o rozhovor pokusíte, ale přes veškerou snahu se ne a ne domluvit? Anebo mluvíte relativně plynule, gramaticky správně, slovní zásoba taky ujde... ale i přesto vám nerozumí kvůli vaší špatné výslovnosti? Anebo s ničím výše zmíněným nemáte problém a prostě byste jen rádi věděli, jak můžete trénovat konverzace sami? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano - tak pak pro Vás v tomto článku mám několik tipů jak na to. :-)Jak si zlepšit mluvený projev v klidu a v pohodě, v soukromí bez přítomnosti učitele?


  • Mluvte sami se sebou, metoda "selftalk" – nahlas a každý den alespoň chvíli, ideálně co nejčastěji - mluvte o čemkoli co Vás napadne! Popisujte co vidíte kolem sebe, popisujte jaké zrovna děláte činnosti. Říkejte si nahlas (anebo v duchu), co musíte ještě dnes udělat, Představte si nějaký rozhovor,, který jste zrovna ten den absolvovali - například plánování společného víkendu s kamarádem na chalupě. Snažte se si ten rozhovor převyprávět co nejvěrněji v cizím jazyce. Variant jak "mluvit sám se sebou a zlepšovat se tak v konverzacích je mnoho." Nejen, že si procvičíte mluvení, zároveň si nacvičíte odpovědi na reálné situace a otázky, které se vám v životě často stávají. Tento nácvik je dost užitečný především v začátcích učení.


  • Když si čtete, čtěte nahlas - a když říkám nahlas, tak NAHLAS! - Podpoříte tím schopnost mozku si dané informace / slovíčka lépe zapamatovat. Neplatí to jen při učení se cizího jazyka, ale obecně. Pamatuji si, jak nám učitelé často vštěpovali, že když se doma učíme, máme si poznámky předčítat nahlas, dívat se přitom na sebe do zrcadla, apod. Tato snadná činnost časem dokáže zázraky.


  • Občas se u toho jak mluvíte sami se sebou, nebo čtete nahlas, pozorujte před zrcadlem - jak jsem řekla, toto nám doporučovali již učitelé chemie, fyziky, češtiny... Trénujete tak svůj projev na veřejnosti. Věřte nebo ne - funguje to!


  • Zpívejte si písničky - Posloucháte rádio? Pak se mnou určitě budete souhlasit, když řeknu, že prakticky pokaždé, když je v rádiu nějaký nový hit. Hit, který pouštějí do éteru každou chvíli. Tak ať už se vám ten hit líbí nebo ne, po nějaké době jej znáte zpaměti. Není tedy ani zapotřebí, abyste se učili text zpaměti, a za pár dní budete schopni spolu s písničkou text zpívat. V písničkách bývá velmi zřetelná výslovnost. Celebrity, které často při běžném projevu mají silný přízvuk (Adele například), v písničkách zpívají čistě, bez přízvuk, anebo jen s minimem přízvuku. Proto si skrz zpěv můžete zlepšit vaši výslovnost, možná dokonce začnete znít skoro jako rodilý mluvčí.


  • Zkuste techniku "shadowingu" neboli "stínování" - k této metodě chystám článek, nicméně vám ji představím ve stručnosti hned teď. Jde o metodu, kdy posloucháte nějaké audio (podcast, písničku, kapitolu audioknihy) a snažíte se opakovat přesně to, co zrovna slyšíte. Nejde vůbec o to, zda rozumíte tomu co říkáte, ale jde o to abyste se snažili co nejvěrněji napodobovat audionahrávku. Doslova se opičte, klidně i trochu přehánějte. :-) Díky tomu si velmi zlepšíte výslovnost, naučíte se přirozeně intonovat, bude pro vás přirozenější navazovat věty. Začnete mluvit plynule. A pokud se této metodě budete věnovat delší dobu společně s jinými metodami přirozeného učení, naučíte se po čase i spoustu nových slovíček, výrazů a gramatiky.


  • Když sledujete filmy, seriály, videa, tak čas od času zkuste zopakovat věty, které právě někdo pronesl - Ideálně se do postav vžijte a zopakujte je co nejvěrněji. Opět jde o shadowing, nicméně v né tak intenzivní formě. Pro tyto účely můžete využít například titulky - sledujte filmy, videa, seriály, cokoli s CIZOJAZYČNÝMI titulky.


  • Sepište si krátké povídání na témata, o kterých běžně mluvíte (10-20 vět) a naučte se je nazpaměť, často si je nahlas opakujte - tato metoda je vhodná hlavně pro začátečníky. Natrénováním si těchto konverzací, se přípravíte na reálnou konverzaci a nebudete se pak při podobných otázkách cítit natolik nervózní. Odpovědi bude mít již dávno naučené. :D Jelikož první konverzace vždy začínají na stejná témata... Proč se učíš ten a ten jazyk? Odkud jsi? Co rád děláš? Co studuješ? Kde pracuješ? Tohle je jediná "metoda" u které schvaluji učení se něčeho nazpaměť. Jelikož to opravdu má smysl a pomáhá lidem věřit si, nebát se pustit se s někým do řeči, navzdory tomu, že je jejich slovní zásoba zatím velmi malá.


  • Každý den/týden si večer sedněte a nahrajte se jak mluvíte o tom, co jste ten den/týden dělali anebo o čemkoli o čem zrovna máte chuť mluvit - Stačí 5-10 minut. Poté si nahrávku pusťte a snadno tak zjistíte jaká slovní zásoba Vám chyběla k tomu, abyste se mohli vyjádřit podle svého. Poté si sedněte a najděte si všechna ta slova, které jste nevěděli jak se řeknou. Další dny zkuste tento Váš monolog opakovat, dokud si konečně nezapamatujete slova, na která jste si předtím nemohli vzpomenout. Tato metoda je vhodná pro pokročilejší úrovně.Všechny tyto metody můžete procvičovat sami, kdykoli, odkudkoli.

Nejlepší je, když na to budete mít klid a nebude Vás nikdo rušit. Sprcha, vana, WC, auto, zahrada, kuchyně, výtah, volné kupé ve vlaku, možnostem se meze nekladou.


Pokud si troufnete, můžete samozřejmě tyto metody procvičovat i ve společnosti přátel, známých ale i neznámých lidí na veřejnosti. A aby to nevypadalo tak divně, a někdo na Vás náhodou nezavolal cvokaře - můžete například předstírat, že telefonujete. Skvělou roli může zahrát i malé miminko, domácí mazlíček, plyšák či něčí fotografie. V tomto případě, bych ale opět doporučila procvičovat za absence ostatních lidí.Čím více budete sami mluvení procvičovat, tím více si vaše ucho zvykne na váš nový hlasový projev a vám už to nebude připadat tolik divné.


Čím více budete sami mluvení procvičovat, tím méně se budete cítit nervózní až dojde na reálnou konverzaci.


Čím více běžných témat sami se sebou proberete, tím snáze budete reagovat na tato témata při běžné konverzaci. Budete připraveni a nebudete muset dlouho urovnávat vaše myšlenky a skládat je ve věty. Váš projev bude ucelenější.


Čím více budete imitovat hlasy rodilých mluvčích z filmů, z písniček, apod. Tím lepší bude vaše výslovnost, tím snáze vám druzí porozumí.


A pokud vás trápí myšlenka na to, že se budou ostatní pozastavovat nad tím jestli mluvíte s přízvukem nebo ne. Anebo jestli jste právě použili špatný tvar slovesa v minulém čase. Případně si snad myslíte, že vám budou všechny ty chyby počítat a soustředit se jen a jen na to, co budete říkat špatně, aby se vám později mohli vysmát... Stalo se Vám to někdy? Pokud ano, nezoufejte,.. tohle určitě strašilo nejednou každého, kdo se rozhodl naučit cizí jazyk.


Představte si, jak byste se cítili, když by na vás promluvil cizinec ve vašem rodném jazyce? A přesto, že by třeba mluvil lámanou češtinou, mnohdy pouze za pomocí pár slov a gest, by se s vámi snažil domluvit. Nemluvil by dokonale, ale to by vám bylo v tu chvíli jedno. Nejde o to jak by mluvil, ale o to co by nám chtěl říct. Jde o to, že ten člověk udělal před nějakým časem rozhodnutí, naučit se Váš rodný jazyk proto, aby se v něm dokázal domluvit. Ušel dlouhou cestu, která byla určitě velice náročná, a stála ho spoustu času a disciplíny. Všichni, kdo se učíme nějaký jazyk, to známe... Ta jeho cesta ale stále nekončí, ještě velký kus cesty má před sebou. Chtěli byste tomu člověku házet klacky pod nohy, tím, že byste se mu vysmáli za jeho příšernou výslovnost a nedokonalou gramatiku? Chtěli byste mu tu jeho cestu udělat ještě těžší, chtěli byste aby si z mluvení vytvořil blok. Případně to s učením nadobro vzdal? Anebo byste ocenili jeho snahu komunikovat s vámi ve vašem rodném jazyce a snažili byste se komunikovat s ním zpět?


Většina lidí, díkybohu, volí tu druhou cestu - ocení jeho snahu a snaží se komunikovat bez známek posměchu. Ten zbytek, kterého naštěstí není mnoho, má zřejmě nějaký vlastní důvod, proč takto zle reaguje. Většinou to ale není vůbec o vás, jako o tom člověku samotném. Tak si prosím nelámejte hlavu s tím, zda se vám někdo bude při vašem projevu smát. Pravděpodobně ne, a pokud ano, neberte si to osobně a nenechte se tím odradit. Můžete si třeba říct, že:


"Je lepší umět o jeden nebo několik jazyků více na základní úrovni než neumět žádný."


Učíte se primárně pro sebe, ne pro ostatní, Tak si z toho nedělejte hlavu, když ne každý člověk se kterým se dáte do řeči na vás bude milý. Nenechte se odradit nepovedenými rozhovory, těšte se z každé další příležitosti, kdy budete moct jazykem zase mluvit… Nejen v konverzacích, ale i sami se sebou. :-)


Pokud znáte nějaké další metody, které nebyly zmíněny, můžete se o ně s námi podělit v komentářích. :-)530 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše