12 důvodů proč se učit jazyky jako (Chytrý)Samouk

Učíte se cizí jazyky anebo byste se chtěli učit? Přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli jazyk učit jako samouci, ale nejste si jistí, zda je tento způsob učení právě pro vás a zda je vůbec možné naučit se jazyk jako samouk?


Možné to je, jsem lektorka a studentka v jednom, a přestože se již přes 10 let věnuji výuce cizích jazyků, tak svým studentům radím učit se jazyky především jako samouci. Proč? Protože... ...dle slov Luca Lampariella:

„Le lingue non possono essere insegnate, possono solo essere imparate. Avere qualcuno che vi aiuta nel processo è molto utile. Trovate una guida, non un insegnante.“ Což znamená: „Jazyky nemohou být vyučovány, jazyky se lze jedině naučit. Je velmi užitečné, když máte vedle sebe někoho, kdo vám v průběhu „vaší cesty“ pomáhá. Najděte si průvodce, nikoli učitele.“ A já s jeho slovy naprosto souzním a povtrzuji, že nikdo jiný než vy sami, vás jazyk nenaučí lépe - i když budete mít sebelepšího lektora, tak to zda budete dělat pokroky či nikoli záleží především na vašem přístupu k učení a vnímání jazykového procesu učení obecně.

Proto abyste se naučili cizí jazyk není potřeba ani jazykovky, ani učitele, dokonce ani té učebnice není mnohdy třeba, je zapotřebí úplně jiných věcí a většina z nich lze snadno a relativně levně, často i zdarma, najít na internetu. Většina studentů si toho ale není vědoma, před koronavirem si těchto způsobů nebylo vědoma i spousta lektorů. Nicméně zaplať pánbůh doba jde kupředu, a proto je na čase začít přistupovat k učení se jazyků alternativní a inovativní formou. Konec tradičním a zastaralým metodám, které stejně nikdy příliš nefungovali. Protože pokud by fungovali, neseděli byste teď tady, a nehledali způsoby jak se naučit cizí jazyk... už byste jej uměli ze základní školy. Jenže vy tady sedíte a čtete, což znamená, že ty tradiční metody příliš nefungovali. Zajímá vás jakými netradičními způsoby se můžete učit jazyky? Kde na internetu hledat materiály a zdroje pro učení? Zajímá Vás jakým způsobem se učit jako samouci, jaké to má výhody a na co si dát pozor? Pak sledujte náš Youtube kanál ChytrySamouk, anebo se přihlaste k odběru novinek přímo na našem webu. Postupem času budeme přidávat příspěvky týkající se této a mnohé další "jazykové" tématiky. V následujících týdnech vždy v pondělí zveřejníme 1 článek a v něm 1 video, tedy 1 důvod, proč byste se právě Vy měli učit cizí jazyky jako (Chytrý)Samouk.


První úvodní video přinášíme už dnes a na zbylých 12 se můžete těšit během července, srpna a září. :-)


Pokud byste na to učení přeci jen rádi nebyli tak úplně sami, přidejte se do naší FB komunity, která propojuje jak samouky, tak studenty a lektory s jedním cílem - pomáhat si v učení se daného cizího jazyka. Na výběr je prozatím AJ, FJ, ŠJ, RJ, IJ, CAT a ČJ pro cizince.62 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše